Strona główna » „Dar Młodzieży” w domu 2019… …zastąpi go „Czwarty w wielkiej sztafecie”?

„Dar Młodzieży” w domu 2019… …zastąpi go „Czwarty w wielkiej sztafecie”?

by ZOZŻ

1 DM pod żaglami„Ogłaszam program budowy nowego żaglowca, który zastąpi „Dar Młodzieży”, a równocześnie ogłaszam wielki konkurs narodowy na wybór nazwy dla tego nowego żaglowca” – powiedział w czwartek 28 marca 2019 w Gdyni minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk

.

Budowę nowego żaglowca szkolnego min. M. Gróbarczyk ogłosił na skwerze Kościuszki w Gdyni, podczas uroczystości powitania „Daru Młodzieży”, po powrocie z rocznicowego wokółziemskiego „Rejsu Niepodległości”. „Po 10 miesiącach długiego rejsu „Dar Młodzieży” wrócił do domu, kończąc w ten sposób Rejs Niepodległości. Przemierzył trzy oceany, wiele mórz, zawitał w 23 portach. To trzecia wielka wyprawa polskiego żaglowca (…) Witam was w Polsce, witamy was w ojczyźnie i witam was w Gdyni (…) Wypłynęliście z wielkim, ważnym przesłaniem: powiedzieć światu, że Polska jest najważniejsza. Dobrze wypełniliście to zadanie. Dziękuję wam za to” – mówił minister (…)

Przypomnę, że „Dar Młodzieży” jako statek rządowy jest rzeczywistym Morskim Ambasadorem Rzeczypospolitej, podobnie jak jego poprzednik czyli muzealny obecnie „Dar Pomorza”. Od wejścia do służby w 1982 roku na „Darze Młodzieży” odbywają też praktyki szkolne nie tylko studenci macierzystej gdyńskiej Akademii Morskiej – obecnie Uniwersytetu Morskiego – ale także naszej szczecińskiej AM, a także słuchacze średnich szkół morskich – ze Szczecina, Świnoujścia, Kołobrzegu i Darłowa. Był też czarterowany dla potrzeb nasza młodzieżowej reprezentacji Szczecina, na trasie słynnych regat Tall Ships Races, i z tej okazji na dwóch żaglach na grotmaszcie zagościł wtedy Gryf Szczeciński (na zdjęciach). Herb naszego miasta jest też na bezanmaszcie, poprzedzany na fokmaszcie i grotmaszcie herbami Gdyni i Gdańska. Jest też Ambasadorem Szczecina, obok naszego „Dar Szczecina”…

Wyniosłe maszty „Daru Młodzieży” wielokrotnie zdobiły panoramę Wałów Chrobrego – jak na zdjęciach – podobnie jak sylwetkę dolnego Manhattanu, w 1992 roku. Warto też przypomnieć, że w pierwszej wokółziemskiej podróży żaglowca, w latach 1986-87, połowę załogi szkolnej stanowili studenci naszej WSM, a teraz wśród załogi etatowej praktycznie stale są też absolwenci naszej AM. Wśród uczestników wielki Rejsu Niepodległości 2018/2019 była w pierwszym etapie – z wizytą w Szczecinie – grupa słuchaczy średnich szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia, ale niestety we wszystkich pozostałych etapach nie było oficjalnej reprezentacji szczecińskiej AM…

Żaglowiec zawsze udostępniany jest zwiedzającym podczas wizyt w portach, a przy okazji przyszłych postojów przy Wałach Chrobrego warto wybrać się wtedy na jego pokład i zwrócić uwagę na te szczecińskie akcenty pięknej fregaty. Najbliższa okazja 29 czerwca br., kiedy zawinie do Szczecina ze słuchaczami szczecińskiego ZCEMiP, z ul. Hożej (byłego ZSBO). Jeszcze lepiej dołączyć do załogi, widok fregaty idącej pod pełnymi żaglami uważany jest za jeden z najpiękniejszych w świecie…

Zbliżający się do „40-ki” STS „Dar Młodzieży” – zbudowany w Gdańsku w serii tzw. „choreniówek”, jako „Trzeci w wielkiej sztafecie” polskich cywilnych żaglowców szkolnych, po legendarnych „Lwowie” i „Darze Pomorza” – ma się dobrze i może być jeszcze przez wiele lat eksploatowany, ale osiągnął już morski wiek emerytalny i zgodnie z zapowiedzią ministra ma być zastąpiony przez jego następcę – „Czwartego w wielkiej sztafecie”? Jak będzie się nazywał? Kiedy zawita do Szczecina?

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler
Na zdjęciach: „Dar Młodzieży” pod pełnymi żaglami, ze szczecińskimi elementami i szczecińską młodzieżą na rejach i na pokładzie a także przy Wałach Chrobrego i w Nowym Jorku.

 

Powiązane artykuły