Strona główna » Płyną dobrym kursem… …z Kotem Umbriagą na pokładzie

Płyną dobrym kursem… …z Kotem Umbriagą na pokładzie

by ZOZŻ

3 PP65 Kota UmbriagiByła to niecodzienna uroczystość w Przedszkolu nr 65 „Zatoczka”, jednym z najlepszych w Szczecińskim Programie Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, z którym „płyną dobrym kursem” od 18 lat. O ich sukcesach i osiągnięciach na polu morskiego wychowania najmłodszych świadczy otrzymana w ubiegłym roku Międzynarodowa Szczecińska Nagroda Żeglarska im. Kota Umbriagi. Tym razem – w piątek 12 bm. – małych „żeglarzy i piratów” naprawdę odwiedził niezwykły „Kot Umbriaga”, a wszystko za sprawą niezmordowanej dyrektor przedszkola Jolanty Szymańskiej, z której inicjatywy placówka nosi teraz imię „Zatoczka Kota Umbragi”… Uroczystość nadania nowego imienia PP 65 zgromadziła liczne grono rodziców i gości, a bohaterami byli mali „marynarze kota Umbriagi” i ich niezwykły wąsaty gość. Teraz zresztą pozostał już na stałe ze swoją przedszkolną załogą… (jak na zdjęciach)

Ten kot-żeglarz istniał naprawdę, i naprawdę żeglował w latach 50-dziesiątych ub. wieku, i penetrował zakamarki „Mare Dambiensis”, czyli jeziora Dąbie, wraz z żeglarzami Jacht Klubu AZS Szczecin, którzy nadali mu to imię. Do dzisiaj pływa też klubowy jacht
s/y „Umbriaga”, na jeziorze Dąbie jest Kanał Ubriagi i Cypel Umbriagi, a od trzech lat jedna ze Szczecińskich Nagród Żeglarskich to właśnie wspomniana Nagroda im. Kota Umbriagi. To jeszcze nie wszystko – od ubiegłego roku Kot Umbriaga ma swoją rzeźbę w szczecińskiej Alei Żeglarzy na Bulwarze Piastowskim, a jeden z jej pomysłodawców pasjonat morza i żeglarstwa Piotr Owczarski napisał dla najmłodszych książkę o przygodach Kota-Żeglarza. To razem z maluchami z PP 65 odsłaniał w ub. roku tą rzeźbę nad Odrą, a teraz jej replikę w przedszkolu (na zdjęciu)…

Może na Dzień Dziecka popłyną razem w daleki rejs, pod banderą morskiego Szczecina i edukacji morskiej, np. „Dziewanną”, z Kotem na pokładzie, by jego śladem ruszyć Kanałem Umbriagi do Cypla Umbriagi, i odkrywać kolejne tajemnicze zakątki Mare Dambiensis. Szerokiej wody!!!

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Powiązane artykuły