Strona główna » Ogólnopolskie Regaty o Puchar Prezesa PZŻ „Miedwie” też na Jeziorze Ryńskim

Ogólnopolskie Regaty o Puchar Prezesa PZŻ „Miedwie” też na Jeziorze Ryńskim

by ZOZŻ

Puchar Prez.PZZ 2019Załoga reprezentująca Podlaską Ligę Żeglarską wygrała 1. edycję śródlądowych Ogólnopolskich Regat Żeglarskich o Puchar Prezesa PZŻ, które w dniach 13-14 kwietnia odbyły się w Rynie, na Jeziorze Ryńskim. Nasz Zachodniopomorski Okręg reprezentowała załoga Stowarzyszenia „Miedwie”, w składzie Marian Preiss, Robert Drewnowski i Tomasz Drewnowski, która w końcowej klasyfikacji zajęła 9. miejsce, na 14 startujących załóg. Wieczyście przechodni Puchar Prezesa PZZ i medale dla zwycięzców i uczestników regat zaprojektował kol. Marian Preiss, wiceprzewodniczący Komisji Śródlądowej ZOZŻ. Może te regaty trafią też na zachodniopomorskie jeziora ?

Za nami pierwsza edycja regat dla zwycięzców zeszłorocznych rozgrywek lokalnych. Areną zmagań najlepszych reprezentantów lokalnych środowisk żeglarskich z całej Polski było Jezioro Ryńskie, a bazą zawodów był ośrodek „Bocianie Gniazdo” w Rynie. Dzięki doskonałej, wietrznej pogodzie, której towarzyszyło słońce, w ciągu dwóch dni rywalizacji udało się przeprowadzić aż dwanaście wyścigów, po sześć każdego dnia. Trzynaście trzyosobowych załóg ścigało się na jachtach Antila 24, które zapewnił główny organizator – Polski Związek Żeglarski.
Po zaciętej walce – do ostatniego wyścigu – zwyciężyła załoga reprezentująca Podlaską Ligę Żeglarską, która wygrała dwa z dwunastu biegów i aż czterokrotnie mijała linię mety jako druga (…) Drugie miejsce w całych regatach zajęła załoga Kujawsko-Pomorskiego OZŻ, a na najniższym stopniu podium stanęła wspólna załoga klubów PoZZ. O zaciętości rywalizacji w pierwszej trójce świadczy to, że między tymi załogami było ostatecznie tylko po dwa punkty różnicy.

Impreza była jednym z wydarzeń, które odbywają się w ramach jubileuszu 95-lecia PZŻ. Regaty miały na celu między innymi pokazanie w jednej, wspólnej imprezie wysiłku i pasji wielu żeglarzy, którzy na przestrzeni całego roku ścigają się w wielu imprezach i na jachtach różnych klas, na terenie całego kraju, na śródlądziu. Ponadto partnerem regat był program „Pływam bez promili”.