Strona główna » Relacja z Żeglarskiej Gali 2022 

Relacja z Żeglarskiej Gali 2022 

by ZOZŻ

Nagrody, medale, wystawy, opowieści, bal…

Coraz wyższa lokata na sportowej żeglarskiej mapie Polski, cieszące się dużą popularnością regaty i imprezy rangi okręgowej, krajowej i międzynarodowej z Mistrzostwami Europy i Świata na czele, liczne medale mistrzowskie w klasach sportowych i amatorskich to osiągnięcia żeglarzy i klubów zachodniopomorskich.

W sobotę 14 stycznia odbyła się w gościnnej Starej Rzeźni Gala Żeglarska ZOZŻ 2022, na której dokonano podsumowania ubiegłorocznego sezonu, nagrodzono najlepszych, ale nie tylko.

 

Galę otworzył Prezes ZOZŻ Marcin Raubo, a profesjonalną spikerkę prowadzili w duecie żeglarze i organizatorzy regat Maciek Cylupa i Artur Burdziej. Wiodącym aspektem tłumnego spotkania było uhonorowanie najlepszych żeglarzy w sportowych klasach wyczynowych, od „optimiściarzy” po klasy olimpijskie seniorów, poczynając od medalistów okręgowych po mistrzów kraju, Europy i świata.

Wszyscy medaliści – z sześciu najlepszych klubów (KWS Balic Dziwnów, SEJK Pogoń, UKS Szkwał Złocieniec, Centrum Żeglarskie Szczecin, YKP Szczecin, Barnim Goleniów) – odebrali z rąk Prezesa okolicznościowe statuetki (na zdjęciach). Dla medalistów Mistrzostw Polski i świata były dodatkowo nagrody pieniężne, a otrzymali je Jakub Guźlecki, Joanna Cymerman, Małgorzata Górnisiewicz oraz Mikołaj Silny.

Wyróżnienia i statuetki otrzymali też najlepsi żeglarze za osiągnięcia sportowe w klasach amatorskich i morskich, w tym ORC, KWR, 505, Omega, Micro Racer, ISA 4/07 oraz w Morskim Żeglarskim Pucharze Polski, w Match Racingu, i w Międzynarodowych Regatach Gryfa Pomorskiego. Za zorganizowanie reaktywowanych Regat Gryfa Pomorskiego wyróżniony i doceniony został kpt. Grzegorz Dobies.

Specjalne wyróżnienie, za wzorcową organizację i największą liczbę przeprowadzonych regat, w tym rangi ME i MP, wręczono Gminie Dziwnów i KSW Balic. Odebrali je Burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak, trener Arkadiusz Lenkowski i organizator regat Jacek Klimecki – W tym roku w Dziwnowie odbędą się Mistrzostwa Świata w klasie ILCA 6 – przy okazji zapraszał już na tę imprezę Burmistrz.

Także specjalne podziękowania dla przyjaciół ZOZŻ – za pomoc, życzliwość i aktywne wspieranie otrzymało Centrum Żeglarskie, a odebrał je Dyrektor Krzysztof Łobodziec. Dla odmiany Prezes Zachodniopomorskiej Federacji Sportu Sławomir Strąkowski przekazał gratulacje i list pochwalny dla ZOZŻ, podkreślając w swoim wystąpieniu wysoką rangę naszego żeglarstwa wyczynowego i dobrą współpracę z ZFS.

Gala była też okazją do wręczenia jedenastu rocznicowych Medali 75-lecia ZOZŻ, a otrzymali je wieloletni działacze i osoby zasłużone dla ZOZŻ – Katarzyna Wolnik-Sayna, Laura Hołowacz, Stanisłąw Żyła, Zbigniew Andruszkiewicz, Romuald Czapliński, Zbigniew Jeszka, Wojciech Kaczor, Arkadiusz Lenkowski, Lech Łucki i Ryszard Czechowski.

Na koniec gali, dodatkowo z dramatyczną informacją i apelem o wsparcie wystąpili przedstawiciele szczecińsko-polickich siedmiu klubów żeglarskich mających siedzibę nad rzeką Łarpią, która katastrofalnie została zniszczona przez osunięcie zgromadzonego na brzegu refulatu wydobytego przy pogłębianiu dojścia do Portu Police w ramach budowy zakładu Polimery przez firmę Hyundai. Artur Zagórski opowiedział o szczegółach problemu, a rozmiar katastrofy ekologicznej jest przerażający i wymaga działania oraz presji na wykonawcę i inwestora.

Tą część Gali zakończyło jeszcze krótkie wystąpienie pani Laury Hołowacz – Żeglarstwo uczy wytrwałości i pokory – powiedziała przy tym – Ja w moim dorosłym życiu zawsze płynę kursem na słońce i tego wszystkim życzę…

 

Drugą część Gali, po przerwie kawowej wypełnił prowadzony przez redaktor Katarzynę Wolnik-Saynę swobodny wywiad i relacja dwóch kapitanów Wojtka Maleiki i Wojtka Kaczora prowadzących „Dar Szczecina” na ubiegłorocznej „Wyprawie Marzeń” o dystansie 3.600 Mm, czyli prowadzonego przez nich dwumiesięcznego etapowego młodzieżowego rejsu przez fiordy norweskie, Wyspy Owcze i wokół Islandii – całość ubarwiona pokazem slajdów. Dodatkowo Wojtek Kaczor podzielił się uwagami na temat morskiego żeglowania z małymi dziećmi, na podstawie jego rodzinnego rejsu jachtem „Bies” we fiordy norweskie, a Wojtek „Bolo” Maleika wspominał najciekawsze momenty z przyjacielskiej wokółziemskiej prawie trzyletniej epopei szczecińskiego prywatnego jachtu „Wassyl”, z obejściem Hornu.

Zamknięciem spotkania była jeszcze prezentacja i dyskusja pod hasłem – „Jak skutecznie promować żeglarstwo” – z udziałem Marcina Raubo i Macieja Cylupy, oraz przedstawicieli firmy Growth: Marcina Milke i Mateusza Nowaka.

Całości towarzyszyła wystawa obrazów Ani Wierzbickiej i wernisaż „Mistrz i Morze” ze szczecińskiej galerii z ArtGalle oraz nowoczesne grafiki komputerowej NFT o tematyce żeglarskiej autorstwa Barta Sucharskiego z Meta MIXER.

Wieczorem natomiast – po wieloletniej przerwie – żeglarze i sympatycy żagli ponownie bawili się na Balu Żeglarza, integrując na lądzie środowisko żeglarskie.

Tak trzymać!

 

Relacja: Wiesław Seidler
Zdjęcia: Artur Żuchowski

Powiązane artykuły

Leave a Comment