Strona główna » Wieści spod żagli – 15 listopada 2022

Wieści spod żagli – 15 listopada 2022

by ZOZŻ

Wieści spod żagli – 15 listopada 2022…

Nagrody dla naszych najlepszych…

Kończy się sezon żeglarski 2022 – w cieniu pandemii i tragicznej wojny na Ukrainie. Są też dobre wieści, w tym z naszego Okręgu ZOZŻ …

Dźwirzyno na topie – Dźwirzyno w gminie Kołobrzeg zwyciężyło w XII edycji konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na najlepszą przestrzeń publiczną 2020/2021 roku na Pomorzu Zachodnim. Nagrodę przyznano tamtejszemu Centrum Turystyki i Rekreacji Wodnej, na terenie którego powstała nowoczesna infrastruktura żeglarska.
W ocenie konkursowego jury, obiekt CTiRW w Dźwirzynie wraz z zagospodarowanym otoczeniem „to doskonała jakość i wysoki standard, a przede wszystkim znakomita okazja do promocji aktywnego wypoczynku i rekreacji w regionie”.

„Ta nowoczesna infrastruktura żeglarska z pomostami i nabrzeżem do wodowania łodzi lub jachtów powstała nad jeziorem Resko Przymorskie. Kosztowała władze gminy Kołobrzeg ponad 16 mln zł. Prawie 4,8 mln zł w tej kwocie stanowiła unijna dotacja Urzędu Marszałkowskiego przyznana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020” – poinformował Łukasz Jucha z biura prasowego UM Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Głównym celem konkursu jest wspieranie dobrych praktyk w zakresie tworzenia nowych wartościowych miejsc w przestrzeni publicznej województwa i promocja regionu.. Gratulujemy!

(Źródło: Gospodarkamorska.pl)

Wiatr, prąd i wodór. Branżę jachtową czeka rewolucja? – ekologia – to już nie tylko hasło, ale przede wszystkim idea, która przyświeca producentom jachtów i łodzi motorowych. Czy silniki elektryczne i z napędem wodorowym mogą całkowicie wyprzeć silniki spalinowe na tych jednostkach? „Ta rewolucja już się rozpoczęła” – mówi Marcin Hołub, Prezes Zarządu mPower. Silniki to nieodłączny element znakomitej większości jachtów i wszystkich łodzi motorowych. Nawet „na żaglach” nie zawsze bowiem można korzystać wyłącznie z żagli i wiatru, choćby podczas manewrów w marinach czy śluzach. Branża jachtowa, zresztą jak wiele innych, staje się coraz bardziej „zielona”. Sama produkcja prowadzona jest z poszanowaniem środowiska naturalnego, coraz bardziej producenci spoglądają również na technologie przyszłości, by stawać się jeszcze bardziej ekologicznymi (…)

– „Znane są już prototypy statków napędzanych energią słoneczną, ale w naszej ocenie przyszłością dla dużych jednostek jest wodór i amoniak” – wyjaśnia. – „Zarówno w motoryzacji, jak i branży morskiej, ekologiczny napęd stał się wyzwaniem dla inżynierów. Ta rewolucja trwa, chciałoby się, żeby proces przebiegał sprawniej, ale w przypadku jachtów mamy do czynienia z ważnym elementem: bezpieczeństwem żeglarzy. Każdy element jachtu czy łodzi musi być dokładnie sprawdzony i przystosowany do wykorzystania w ekstremalnych warunkach. Wierzę, że technologia wodorowa niebawem stanie się standardem jeśli mowa o napędzie silników luksusowych łodzi czy jachtów” – dodaje Marcin Hołub. (…)

(Więcej na: Gospodarkamorska.pl)

Luksusowa łódź RYCK 280 od razu stała się hitem – zanim zbudowano prototyp, producent otrzymał blisko setkę zamówień na nową markę łodzi motorowych. Atrakcyjna cena, fantastyczny design, estetyczne i funkcjonalne wyposażenie: stała się międzynarodowym hitem. Nowa marka luksusowej łodzi motorowej została stworzona w Greifswaldzie we współpracy z projektantem jachtów Billem Dixonem i jest skierowana do skiperów i załóg o nastawieniu sportowym w segmencie weekendowym. Grupa Hanse Yachts AG, do której należą Technologie Tworzyw Sztucznych z Goleniowa oraz Balticdesign Institute ze Szczecina, od kilku miesięcy produkuje RYCK 280, łódź, która łączy doskonałe właściwości nautyczne ze stylowym wyglądem i spełnia najbardziej zróżnicowane wymagania klientów. Jednostka zyskała uznanie wilków morskich już na etapie projektu i wizualizacji. Zanim został wyprodukowany prototyp, ustawiła się już spora kolejka zainteresowanych kupnem łodzi (…)

(Więcej na: Gospodarkamorska.pl)

Wybrał i opracował: Wiesław Seidler

Źródło i zdjęcia: gospodarkamorska.pl

Powiązane artykuły

Leave a Comment