Strona główna » Rejsy Roku i Srebrny Sekstant 2019 przyznane Joanna Pajkowska i Wojtek Maleika wśród najlepszych!

Rejsy Roku i Srebrny Sekstant 2019 przyznane Joanna Pajkowska i Wojtek Maleika wśród najlepszych!

by ZOZŻ

1 Asia ZOZZ„Rejs Roku – Srebrny Sekstant” – to najwyższe polskie trofeum w żeglarskie morskim, przyznawane corocznie od 1970 r., za najważniejsze zakończone w danym roku kalendarzowym sukcesy żeglarzy polskich i polonijnych. Wśród laureatów tej nagrody jest już wielu żeglarzy związanych ze Szczecinem, a za 2019 rok nagroda trafiła – po raz trzeci – do Joanny „Asi” Pajkowskiej, tym razem za samotny rejs non-stop dookoła świata, na jachcie „Fanfan”. Nagrodą Specjalną PZŻ wyróżniony został kpt. Wojciech „Bolo” Maleika, za poprowadzenie „Dar Szczecina” do zwycięstwa w słynnych regatach TTSR’2019. Serdecznie gratulujemy! (WS).

Nagroda „Rejs Roku – Srebrny Sekstant” to najwyższe polskie wyróżnienia żeglarskie, przyznawane corocznie od 1970 roku, dla uczczenia rocznicy opłynięcia 1 marca 1937 roku przylądka Cap Horn, przez „Dar Pomorza”, żaglowiec szkolny PSM w Gdyni. Nagroda przyznawana jest obecnie przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a jej patronem od 2009 roku jest prezydent Gdańska. Właśnie tradycyjnie w ostatni dzień roku Jury, pod przewodnictwem kontradmirała Czesława Dyrcza, obradujące wyjątkowo w salonie kapitańskim „Daru Młodzieży”, przyznało nagrody za rok 2019. Jednogłośnie Srebrny Sekstant i Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2019” przyznana została kapitan Joannie „Asi” Pajkowskiej, za rejs solo non-stop dookoła świata na jachcie „Fanfan”. Asia Pajkowska jest pierwszą Polką, która opłynęła samotnie świat bez zachodzenia do portów, i czwartym polskim żeglarzem, który tego dokonał. Wcześniej zrealizowali podobne rejsy – Henryk Jaskuła („Dar Przemyśla”, 1980), Tomasz Lewandowski („Luka”, 2008), i Szymon Kuczyński („Atlantic Puffin”, 2018). Asia Pajkowska, w liczącej już pół wieku historii Rejsu Roku, jako pierwsza uhonorowana została Srebrnym Sekstantem po raz trzeci (poprzednio 2009 i 2017)…
Nagrodą Specjalną Polskiego Związku Żeglarskiego uhonorowany został kapitan Wojciech „Bolo” Maleika, za poprowadzenie jachtu „Dar Szczecina” w regatach The Tall Ships Races’2019, ze zwycięstwem w klasach C i D, i w klasyfikacji over all (bez podziału na klasy). Łącznie w czterech etapach rejsu uczestniczyło 36 młodych żeglarzy, wyłonionych w konkursowych naborach do reprezentacji Szczecina, oraz w Szczecińskim Programie Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Młode załogi, w trudnych warunkach na wodach Morza Północnego i Skagerraku, z sukcesami zmagały się z morzem i z konkurentami, wygrywając m.in. regaty…
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy Asi i Wojtkowi!!! Nagrody zostaną wręczone tradycyjnie w Gdańsku, podczas dorocznej uroczystości 6 marca 2020 r. Więcej o pozostałych nagrodzonych i wyróżnionych ogólnopolskich Rejsach Roku 2019 w Komunikacie Jury – do pobrania.

PS: Przypomnę, że Asia Pajkowska od lat związana jest też z żeglarstwem szczecińskim i zachodniopomorski, a niektóre z jej najważniejszych rejsów i wypraw – w tym wokółziemskich – organizował i sponsorował kapitan Andrzej Armiński (oboje na zdjęciu). Brała też udział w naszych okręgowych regatach, i jest laureatem wielu innych naszych, ogólnopolskich i innych nagród (o czym pisaliśmy). „Nasz” kapitan Wojtek „Bolo” Maleika to z kolei bodajże jeden z najbardziej utytułowanych zachodniopomorskich uczestników i laureatów „tolszipowych” zmagań i regat, mający za sobą ponad 50 (!) rejsów na „Darze Szczecina”, w tym wielokrotnie zwycięskich, wraz z etatowym kapitanem jachtu Jurkiem Szwochem, jako jego zastępca, w latach 2006-2018. Do tego dodał rewelacyjne zwycięstwo w TTSR’2014, prowadząc ostatni pełnomorski rejs leciwego „Kapitana Głowackiego”, który od tego czasu czeka w Kołobrzegu na ewentualny remont generalny? O zwycięstwie „Daru Szczecina” w TTSR’2019 pisałem obszernie wcześniej…
Nagrodą specjalną „Rejs Roku 2019” Jury uhonorowało wielki rocznicowy „Rejs Niepodległości 2018/2019”, czyli drugą wokółziemską wyprawę „Daru Młodzieży”, trasą przez 23 porty i pięć kontynentów, z uczestnictwem w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Łącznie w tym etapowym rejsie wzięło udział w sumie 950 młodych ludzi, w większości studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, oraz laureatów ogólnopolskiego konkursu niepodległości, wśród których byli też młodzi ludzie ze Szczecina i naszego województwa. Pierwszy etap rejsu prowadził z Gdyni do Szczecina, a w załodze były też dwie grupy słuchaczy średnich szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia… (WS)

Na zdjęciach: przeżyjmy to jeszcze raz…

Zdjęcia: Wojtek Maleika i Wiesław Seidler

Powiązane artykuły